Bitcoin Fork, Bitcoin Unlimited and Blocksize debate (S01E05)


Bitcoin Fork, Bitcoin Unlimited and Blocksize debate (S01E05)

شیر یا خط - قسمت پنجم

اندازه بلاک، فورک bitcoin unlimited


در این قسمت می خواهیم به موضوعاتی مثل اندازه بلاک، فورک یا انشعاب، bitcoin unlimited و مطالبی در این حوزه بپردازیم.

این مبحث، مبحثی طولانی ست. در ابتدا تاریخچه کوچکی در رابطه با اندازه بلاک خواهیم گفت و اینکه بیتکوین از ابتدا محدودیتی برای اندازه بلاک نداشته و زمانی که بحث محدود شدن به 1مگابایت پیش آمد، برای جلوگیری از اسپم بود. برخی ها بر این باورند که اندازه بلاک باید بیشتر شود و برخی دیگر می گویند که این اتفاق مشکلات خاص خود را بدنبال خواهد داشت. مثلا اگر استخراج کننده ای یک بلاک دو مگابایتی را استخراج کند، پخش شدن آن در شبکه بیشتر طول می کشد و اگر در این فاصله، استخراج کننده ای دو بلاک کوچک استخراج و پخش کند، زحمت های استخراج کننده اول به هدر رفته و آن بلاک اصطلاحا “یتیم” می شود.

  • بطور کلی چرا نیاز به بلاک های بزرگتر داریم؟
  • در صورت بزرگتر شدن اندازه بلاک (مثلا تا بیست مگابایت)، چه بلایی سر نودهای کوچک خواهد آمد؟
  • در شبکه بیتکوین استخراج کنندگان حق رای دارند و بر روی تغییرات شبکه رای می دهند. برخی از افراد جامعه بیتکوین بر این باورند که چرا تنها استخراج کنندگان، که اتفاقا در شبکه سود می برند می توانند رای دهند؛ و در نهایت جامعه بیتکوین به دو گروه تقسیم شد که علاوه بر اندازه بلاک، بر سر اینکه نودها هم بتوانند رای دهند بحث می کنند.
  • بطور کلی آیا بوجود آورن شرایطی که در آن نودها نیز بتوانند رای دهند منطقی است و آیا این امر باعث سیگنال دهی های غیرواقعی از طرف نودهای ساختگی نمی شود؟

در ادامه به موضوع هارد فورک و اینکه چه راه حلی برای جلوگیری از آن وجود دارد می پردازیم و خواهیم گفت که آیا سافت فورک راه حل مناسب تری نسبت به هارد فورک است یا خیر.

اUASF چیست؟

آیا سگویت که Bitcoin Core پروپوزال آن را ارائه داده، می تواند راه حل بهتری برای اندازه بلاک باشد؟

اLightening Network چه ویژگی هایی دارد و فواید آن چیست؟ روش کار این شبکه به چه صورت است؟ فرض کنید که در استخری مرکزی شما بین یک گروه شروع به خرید و فروش و جابجایی بیتکوین می کنید. تمام تراکنش ها جمع می شوند و در نهایت تنها یک تراکنش در بلاکچین ثبت می شود. در ادامه به توضیح این موضوع و دلایل مخالفت استخراج کنندگان با آن خواهیم پرداخت.

چرا سگویت می تواند امکان استفاده از Lightening Network را فراهم کند؟

در ادامه به فورک اتریوم می پردازیم و آن را با سیستم بیتکوین و وضعیت فعلی آن مقایسه می کنیم.

به این سوال پاسخ می دهیم که با توجه به مشکلات و کشمکش های اندازه بلاک، آیا ممکن است آلتکوین های دیگر بتوانند جای بیتکوین را بگیرند.

در صورتی که فورک بیتکوین اتفاق بیافتد بهتر است کوین های خود را کجا نگهداری و محافظت کنیم؛ مثلا روی صرافی ها یا کیف پول های آنلاین و یا کیف پول های سخت افزاری؟

۱۲ فروردین ۱۳۹۶

April 1 2017