Mining, Proof of Work and ETF post mortem (S01E04)


Mining, Proof of Work and ETF post mortem (S01E04)

شیر یا خط - قسمت چهارم

استخراج و اثبات کار


در این قسمت می خواهیم درباره mining یا استخراج و همچنین Proof-of-work یا گواه اثبات کار صحبت کنیم.

برای صحبت در رابطه با این موضوعات باید با بعضی از مفاهیم مثل hashing یا تابع بی همتا یک آشنایی حداقلی داشته باشیم. تابع هش تابعی ست که ورودی را می گیرد و خروجی یکتا و بی همتایی می دهد. از این تابع استفاده های بسیار زیادی در بحث رمزنگاری می شود. گواه اثبات کار شامل یک سری اطلاعات می شود که بدست آوردن آن ها بسیار سخت است؛ چرا که به زمان و هزینه زیادی نیاز دارد. در ادامه به توضیح کار استخراج و روند آن می پردازیم.

تمام دیجی ارزها از الگوریتم های مختلفی برای رمزنگاری استفاده می کنند. مثلا در بیتکوین از الگوریتم SHA256 استفاده شده است. الگوریتم دیگری که برای رمزنگاری وجود دارد Scrypt است که در لایتکوین یا برخی دیگر از دیجی ارزها استفاده می شود.

یکی دیگر از راه ها، Proof-of-Stake است که مزایا و معایب خاص خودش را دارد که به آن خواهیم پرداخت.

مدل دیگری که وجود دارد Proof-of-Burn است که خواهیم گفت چگونه عمل می کند و چه کوین هایی از آن استفاده می کنند.

به توضیح دیفیکالتی یا همان سختی محاسباتی می پردازیم.

پس از این موضوعات، به استخراج خواهیم پرداخت و اینکه چگونه استخراج با حل کردن گواه اثبات کار می تواند به شبکه و امنیت آن کمک کند. در اوایل ظهور بیتکوین، امکان استخراج بیتکوین با CPU و کامپیوترهای معمولی وجود داشت. پس از حدود دو سال استفاده از CPU منسوخ شد و استخراج کنندگان به GPU روی آوردند. در نهایت دستگاه های ASIC وارد بازار شدند که فقط و فقط برای حل گواه اثبات کار ساخته شده اند. در نهایت استخرهای استخراج بوجود آمدند که به طرز کار آن ها خواهیم پرداخت.

با برخی از کاربران و استخراج کنندگان قدیمی در رابطه با بیتکوین، استخراج و چگونگی آشنا شدن این کاربران با آن صحبت خواهیم کرد.

به این سوال که آیا امروز هنوز هم زمان مناسبی برای خرید دستگاه و شروع به استخراج هست یا خیر جواب می دهیم:

  • چه چیزهایی برای شروع لازم است و آیا بطور کلی این کار سود دارد؟
  • روش های استخراج چیست، استخرهای استخراج چه مدل هایی هستند و طرز کار آن ها چگونه است؟
  • کلود ماینیگ چیست و آیا واقعا سود دهی لازم را دارد؟
  • به CPU Mining و چیستی آن می پردازیم

پس از آن به گزارش و تحلیل خبرهای هفته و دلایل افت و خیز قیمت بیتکوین می پردازیم. در نهایت هم نگاه و تحلیلی بر روی قیمت آلتکوین هایی مثل اتر، دش، مونرو و روبی داریم.

۲۱ اسفند ۱۳۹۵

March 11 2017