Open Mic (Q&A)- Essence of Bitcoin & Blockchain (S01E06)


Open Mic (Q&A)- Essence of Bitcoin & Blockchain (S01E06)

شیر یا خط - قسمت ششم

بحث آزاد (سوال و جواب) - ماهیت ارزش بیتکوین


این هفته جلسه ی آزادی خواهیم داشت و تنها می خواهیم به سوالات دوستان پاسخ بدهیم.

یکی از سوالاتی که بسیار پرسیده می شود این است که چرا بیتکوین ارزش دارد؟ چرا که در تمام این سال ها عادت کرده ایم تا پول ها پشتوانه داشته باشند و پذیرفته ایم که پول با پشتوانه ارزشمند است؛ در نتیجه این سوال بوجود می آید که چطور با وجود اینکه بیتکوین پشتوانه ای ندارد، ارزشمند است.

سوال دیگری که بسیار مطرح می شود این است که اگر بیتکوین را می توان به تومان یا دلار تبدیل کرد چه تفاوتی با سایر پول های دیجیتالی مثل وبمانی دارد؟

چه چیزی بر قیمت بیتکوین در بلند مدت تاثیر دارد، کاهش تولید بیتکوین و یا ورود کاربران بیشتر به جامعه بیتکوین؟ در واقع برای افزایش ارزش بیتکوین چه کاری می توان انجام داد؟

بعد از اینکه به حجم نهایی تعیین شده برای تعداد بیتکوین، یعنی 21 میلیون بیتکوین برسیم، برای استخراج کنندگان چه وظیفه ای تعریف شده؟ آیا جایزه دیگری غیر از کارمزد تراکنش ها می گیرند؟

تفاوت هش ریت و سختی شبکه چیست؟

این محاسبات ریاضی که استخراج کنندگان آن ها را حل می کنند چه چیزهایی هستند؟

در رابطه با خبری که درباره شرکت Bitmain منتشر شد صحبت می کنیم.

آیا واقعا بیتکوین غیر قابل پیگیری ست؟ چرا که اخیرا خبری مبنی بر دستگیر شدن فردی خلافکار توسط پلیس که با بیتکوین کار می کرده منتشر شده است.

عملکرد Proof-of-burn چگونه است؟

در رابطه با بیتکوین و استفاده از آن در کارهای خلاف و سایت هایی مثل silkroad صحبت می کنیم و اینکه آیا بیتکوین دست خلافکاران را برای انجام کارهای خود بازتر می کند یا خیر.

درباره بالا رفتن میزان فی یا همان کارمزدها صحبت خواهیم کرد و اینکه با این میزان کارمزدها، سرانجامِ پرداخت های کوچک (micropayment) چیست.

درباره دستگاه ماینر لایتکوین که شرکت Bitmain اعلام به ارائه آن کرده صحبت خواهیم کرد و نتایج ورود آن به بازار را بررسی می کنیم.

در نهایت به مزایا و موارد استفاده از بیتکوین برای کاربرانی که در ایران زندگی می کنند می پردازیم.

۲۷ فروردین ۱۳۹۶

April 16, 2017