Stay Safe with Bitcoin (S01E01)


Stay Safe with Bitcoin (S01E01)

شیر یا خط - قسمت اول

با احتیاط حرکت کنید


موضوع بحث این هفته در رابطه با شناخت اسکم های بیتکوین در ایران و همچنین طریقه شناخت شرکت ها و پلتفرم های سالم یا ناسالم است.

شرکت های کلاهبرداری از فضای مبهم بیتکوین در ایران برای سود بیشتر خودشان سو استفاده می کنند. البته این اتفاق در همه جای دنیا رخ می دهد اما ما مشخصا درباره ایران صحبت می کنیم. از بیتکوین هم مانند پول های کلاسیک برای کلاهبرداری و کارهای خلافکارانه استفاده می شود، اما چون این پول دیجیتالی است و نیازی به حضور فیزیکی فرد خلافکار و یا ارائه حساب بانکی با ارتباط مستقیم به خود فرد ندارد، کار برای خلافکاران کمی آسان تر می شود. بسیاری از افراد بیتکوین را با شبکه های هرمی مقایسه می کنند که این درست نیست. بیتکوین نوعی پول به حساب می آید و شرکت های هرمی هم می توانند از آن استفاده کنند.

در بحث کلود ماینینگ بعضی از آن ها ادعا می کنند که با گذاشتن یک بیتکوین و معرفی مثلا 5نفر، میزان مشخصی سود به فرد مشارکت کننده خواهند داد که این تعریفی از شرکت های هرمی ست. در نهایت هم این شرکت ها نمی توانند سرمایه فرد مشارکت کننده را بطور کامل به او برگردانند. اسکم ها چند دسته هستند:

  • ماینینگ و کلود ماینینگ (استخراج ابری) که به توضیح اینکه کلود ماینینگ چیست و چرا بسیاری از آن ها کلاهبردار هستند خواهیم پرداخت.
  • ترید کردن؛ که در این حالت افرادی که سود خودشان در خریداری شدن و یا فروخته شدن یک کوین هست به کاربران راهنمایی های غلطی مبنی بر خرید یا فروش کوین خاصی می دهند.
  • یکی دیگر از روش ها این است که از کاربران درخواست می کنند تا کوین های خود را به آن ها بدهند تا بتوانند برایشان داد و ستد کنند. در صورتی که راه دیگری برای کار با تریدرها وجود دارد که تریدر امکان برداشت پول نداشته باشد که به توضیح آن خواهیم پرداخت.
  • مدل دیگری هم وجود دارد و این است که برخی افراد در بازارهای آزاد یا غیر رسمی به فروش بیتکوین “غیر تمیز” به کاربران می پردازند. در رابطه با بیتکوین غیر تمیز هم توضیحاتی خواهیم داد.

در ادامه این قسمت خواهیم گفت که چه نوعی از راهنمایی ها درست و قابل پذیرش است.

به توضیح علت افت بیتکوین در چند روز گذشته اشاره خواهیم کرد.

۲۴ بهمن ۱۳۹۵

February 12 2017